Kopaná AFK, SK Velké Poříčí
1920 - 1928
Nejstarším historickým datem se stala neděle 5. září 1920. Tehdy první mužstvo Sportovního kroužku velkého Poříčí nastoupilo v Náchodě proti místní rezervě SK a uhrálo čestný výsledek 2:2, když po prvním poločase vedlo již 2:0.
foto kolem roku 1920 (hřiště za Sokolovnou)
Další výsledky jsou známy až z následujícího roku. Podle doložených novinových zpráv sehrál v roce 1921 tehdejší Sportovní kroužek Velké Poříčí celkem pět zápasů, z nichž dva vyhrál (Meteor Náchod 6:1, Slavoj Hradec Králové 6:0), dva prohrál (juniorka SK Police nad Metují 1:3, SK Hronov 1:2) a jednou remizoval (SK Červený Kostelec 1:1), s celkovým skóre 15:7.
Bylo sehráno první známé derby s odvěkým hronovským rivalem, o němž Lidové proudy 15. září 1921 napsaly tento komentář: „SK Velké Poříčí Ia versus SK Hronov Ia 1:2. Poříčí po celou hru o 10 hráčích. První gól Hronova z penalty. V druhém poločase hra na jednu branku za převahy Poříče, které chyběl Gusta, který pro „nebezpečnou“ !! vyloučen. Soudce p. Němeček z Hradce Králové stranický !“ Téhož dne se hrál zápas s Červeným Kostelcem, jenž byl označen jako utkání starých pánů (old boys) a skončil nerozhodným výsledkem 1:1, ovšem „soudce p. Kozlovský, člen SK ČK neměl den!“.
Závěrečný zápas se Slavojem Hradec Králové byl sehrán 9. října za „velké převahy“ domácích, za něž „goaly“ stříleli „Venda 4, Lojza 1, Tošovský 1“. Fotbalová činnost pokračovala i v dalším roce. Místní SK žádal k datu 15. března 1922 obecní zastupitelstvo o pronájem „ohrady za obecním hostincem“ za účelem zřízení hřiště, které by bylo použito „nejen pro zábavu, nýbrž hlavně pro tělovýchovu“. Podepsaní Josef Švarc, předseda, a František Macek, sekretář, pak obecnímu úřadu adresovali 12. července t.r. žádost o snížení nájemného na 1.000,- Kč ročně, protože „sportovní náš kroužek nevládne naprosto žádným majetkem, veškeré příjmy z footballových zápasů nám nestačí ani na krytí režie a nájmu hřiště“. Z toho důvodu „jsme nuceni stále jen pořádati zápasy footballové, by nás dluhy nezničily“, ačkoliv úmyslem kroužku bylo „kromě footballu pěstovati i jiné ušlechtilé tělovýchovné sporty“.
Podle známé statistiky sehrál kroužek celkem osm zápasů, z nichž pouze dvakrát vyhrál (SK Hronov 2:1 a rezerva SK Police 2:0), jednou remizoval (rezerva SK Police) a zbývajících pět zápasů prohrál (Meteor Náchod 2:4, SK Náchod 0:8 a 0:4, AFK Hronov 0:1 a 1:2), s celkovým skóre 9:22. Proti náchodským fotbalistům se nedařilo, ale derby se sousedním Hronovem byla vyrovnaná, jak napovídají autentické komentáře Lidových proudů. Jarní utkání mělo tento průběh: „SK Hronov – SK Velké Poříčí 1:2. Hráno v Hronově jako mistrovský zápas. Domácí po celý zápas v převaze, ač museli opětně nastoupit bez nejlepšího střelce Zítka a jen pro malou střeleckou pohotovost forwardů nedovedou dobýti vítězství. První goal domácích ve 13. min. neuznán pro offside. Hosté ujímají se vedení ve 23. min. kopem z rohu, kdy back domácích vráží míč do vlastní branky. Soudce p. Munk dobrý.“ Z utkání hraného 23. září 1922 ve Velkém Poříčí referoval dopisovatel LP takto: „AFK Hronov – SK Velké Poříčí 1:0 (1:0). Krásný a oboustranně fair hraný zápas za výborného soudcování p. Kudery z Nového Města n. Met.. Hráno v sobotu ve Velkém Poříčí. Po opětném navázání přtelských styků šla obě mužstva do hry s vůlí zvítězit. Hosté, ač časem byli ve značné převaze, mají těžkou práci proti výbornému brankáři domácích, který schytal množství nebezpečných ran, takže jen jediná, ale nádherná branka, vstřelena Térou, mohla rozhodnouti o vítězství. Poměr rohů 9 ku 2 pro Hronov.“ Zajímavostí byl na jaře sehraný zápas juniorů (benjamini) s tradičním soupeřem SK Meteorem Náchod a také jediný zápas AFK Orel Velké Poříčí, který podlehl rezervě SK Police n. Met. V poměru 1:2.
Z roku 1923 je známo pět výsledků, z toho 1 výhra (německý MTV Friedland 5:2), jedna remíza (SK Meteor Náchod 4:4) a tři prohry (SK Sparta Sychrov Úpice 1:6, SK Červený Kostelec 0:1 a SK Náchod 2:5) a celkovým skóre 12 ku 18. Navíc kombinovaná jedenáctka „nejlepších hráčů Hronova a Velkého Poříčí“ v sobotu 7. dubna 1923 podlehla 2:4 prvnímu mužstvu SK Náchod. Kroužek pod vedením Josefa Semeráka, předsedy, a Josefa Téry, jednatele, mimo fotbalových zápasů uspořádal spolu s místním dělnickým klubem cyklistů také dne 26. srpna 1923 velkou všesportovní slavnost, jež „zúčastní se jak závodů cyklistů tak i běžců sportu holdující závodníci z celého okolí“. Kromě cyklistiky a avizovaných lehkoatletických disciplín, jako např. skoku dalekého a vysokého, se hrál samozřejmě také fotbal. Byl to sice pouze propagační zápas, ale o to více atraktivní pro diváky, neboť ho tempem 2x15 min. sehrály ženy SK Meteor Náchod proti SK Police n. Met. S výsledkem 2:1 (1:0), když „nejkrásnější výkon podala záložnice Růža Tůmová“, jak tehdy napsaly Podkrkonošské rozhledy.
Sportovní den se stal zřejmě jednou z posledních akcí kroužku, neboť z následujícího roku 1924 již známe pouze jeho tři fotbalové výsledky s náchodskými celky. Junioři podlehli SK Náchod 0:4, zato první mužstvo porazilo dvakrát AFK Náchod (3:2 a 2:0). Počátky fotbalu ve Velkém poříčí byly trnité a nijak oslnivé, přesto se staly záslužnou akcí, neboť našly četné příznivce.
K datu 26. července 1928, pod čj. 291764/2A3820/1, byl tehdejším Zemským úřadem v Praze povolen Atleticko – fotbalový klub Velké Poříčí. Podle schválených stanov měl místní AFK „pěstovati a podporovati lehkou atletiku, kopanou, házenou, tenis, plavectví a lyžařství“. Toho účelu bude dosahovat „pořádáním závodů, sportovních cvičení a zápasů a jiných sportovních podniků, jak v místě samém tak i mimo ně, pořádáním zábav, schůzí a divadel“. Zároveň bude udržovat „styky s jinými kluby sportovními a společenskými“. Přípravný výbor vedl Josef Burkert, následně na valné hromadě dne 16. února 1929 byl dlouholetým předsedou zvolen Bohumil Hlavatý, jemuž od 21. prosince 1932 vydatně pomáhal sekretář Gusta Foglar.
V černobílých barvách založený klub tak začal psát novou kapitolu velkopoříčského sportu.